';

21 października obchodzimy Dzień Fotoniki!

Klaster Fotoniki

Już niebawem Międzynarodowy Dzień Fotoniki. Z tej okazji zamieścimy na naszej stronie internetowej interesujące informacje dotyczące dziedziny, która w naszym przekonaniu idzie drogą elektroniki i w następnych latach znacznie przyczyni się do rozwoju wielu dziedzin naszego życia oraz unowocześnienia różnych sektorów przemysłu. Już teraz zachęcamy do zapoznania się z napisanym przez nas artykułem, zamieszczonym w sierpniowym numerze Magazynu ELITY.

NASZA RODZIMA I INNOWACYJNA – FOTONIKA. I WSZYSTKO JASNE

Przez laików jest często mylona z fotowoltaiką, w środowisku akademickim zaś słusznie utożsamiana z używanym od lat pojęciem optoelektroniki. Fotonika to dla większości społeczeństwa termin wciąż nieznany albo niejasny. Nawet jeśli już zasłyszany to trudny do wytłumaczenia. Mimo braku wiedzy, osiągnięcia fotoniki coraz częściej nas otaczają i zaspokajają nasze potrzeby, zapewniając społeczeństwom XXI wieku postęp cywilizacyjny oraz rozwój tradycyjnych gałęzi przemysłu. W odróżnieniu od większości zaawansowanych w skali światowej technologii, Polacy w fotonice, posiadają nie tylko znaczące dokonania naukowe ale również realny potencjał przemysłowy.

Jak ujarzmić światło?

Rozwój fotoniki jako dziedziny z pogranicza nauki i technologii możliwy jest w dużej mierze dzięki wynalezieniu i rozwojowi w drugiej połowie dwudziestego wieku lasera oraz światłowodu. Wraz z tym jak do przemysłu zaczęto wprowadzać techniki laserowe, a do powszechnego użytku zamiast kabli miedzianych weszły światłowody, stało się jasne, że dziedzina pozwalająca nam ujarzmić światło i stosować je z pożytkiem, aby nam służyło – a więc właśnie fotonika – ma przed sobą niemal nieograniczone perspektywy. Dzięki niej jesteśmy w stanie przetwarzać i przesyłać w krótkim czasie coraz więcej informacji. Fotonika odważnie podąża drogą elektroniki, często ją zastępując i podobnie posiada (lub będzie posiadać) zastosowanie niemal w każdej sferze ludzkiej aktywności, generując  znaczny skok cywilizacyjny.

Co przyniesie przyszłość?

Aktualne światowe tendencje i wyzwania technologiczne to m.in. wdrożenie Internetu Rzeczy i powszechnej sieci 5G, rozwój Sztucznej Inteligencji, systemów typu Smart Home, nowoczesnego monitoringu procesów przemysłowych, czyli kompletne zastosowanie koncepcji Przemysłu 4.0. Wszystko po to, aby żyło nam się lepiej: bezpieczniej, efektywniej i optymalniej, jednocześnie w większej niż dotychczas zgodzie ze środowiskiem naturalnym. Skuteczna aplikacja wymienionych technologii wiążę się z niezawodnym transferem ogromnej ilości danych, który nie jest możliwy bez fotoniki zapewniającej potężne pojemności ich przesyłu. Oznacza to że fotonika staje się niezbędną technologią implementacji innowacyjnych rozwiązań, już nie tylko w obszarze telekomunikacji nowej generacji, ale również procesów przemysłowych, bezpieczeństwa, transportu, medycyny i wielu innych branży. Jej rozwiązania stają się realnymi odpowiedziami na ważne cywilizacyjne wyzwania,  szczególnie  dziś, w dobie pandemii, pracy zdalnej i nagłej zmiany funkcjonowania człowieka. Według prognoz platformy technologicznej Photonics21 obroty firm wykorzystujących technologie fotoniczne niedługo przekroczą 500 miliardów euro, a w następnych latach przewidywany jest dalsza dynamiczna tendencja wzrostowa. Eksperci twierdzą że fotonika jest na etapie silnego wzrostu, ale technologie związane ze światłem będą się rozwijać (i zaskakiwać nas) jeszcze przez długi czas. I warto w tym miejscu zamiast znacząco wybiegać w przyszłość, cofnąć się o blisko 200 lat i przenieść do Weimaru. To tam w 1832 roku na łożu śmierci Johann Wolfgang Goethe, doskonale przewidując przyszłość, wypowiedział swoje dwa ostatnie słowa: “mehr licht“… czyli “więcej światła”.

 

 

Recommend
Share
Tagged in