';

Przekroczyć prędkość światła…

Klaster Fotoniki

Przekroczyć prędkość światła

Przed wiekami ludzie byli przekonani, że prędkość światła jest nieskończona. Jej pierwszego w historii pomiaru planował dokonać Galileusz, używając do tego latarni ustawionych na dwóch wzgórzach za miastem. Wraz z asystentem odsłaniali i zasłaniali latarnie, próbując zmierzyć czas do chwili zauważenia sygnału. Oczywiście ze względu na ogromną prędkość światła i bardzo duży błąd pomiaru próba ta skazana była na niepowodzenie.  W 1676 roku Ole Rømer, opierając się na obserwacji księżyców Jowisza, ustalił, że światło potrzebuje mniej niż sekundy, by przebyć odległość 13 000 km. W 1907 roku Albert Michelson otrzymał Nagrodę Nobla za bardzo dokładne pomiary prędkości światła.

Czym jest światło?

Światło widzialne jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długościach fali z zakresu 380 – 780 nm. Każdej z barw przypisany jest inny zakres długości fali. Barwy te powstają na skutek rozszczepienia białego światła w kropli deszczu, która zachowuje się jak pryzmat. Efektem tego zjawiska jest rozkład światła białego na wielobarwne widmo potocznie zwaną tęczą. Każdej barwie odpowiada inna długość fali. Najdłuższym falom z tego zakresu odpowiada kolor czerwony, następnie pomarańczowy, żółty, zielony, niebieski i fioletowy dla najkrótszych fal. Oświetlone krople rozszczepiają się i odbijają światło w ten sam sposób, jednak do oka ludzkiego dociera z danej kropli tylko światło rozproszone w jego kierunku, pod odpowiednim kątem – dlatego widzimy różne kolory.

Dlaczego czasem widzimy dwie tęcze?

Czasami możemy dostrzec drugi, nieco większy łuk tęczy, pojawiający się nad pierwszym. Jest to efekt dwukrotnego odbicia światła wewnątrz kropli wody. Natężenie barw w łuku wtórnym zawsze będzie mniejsze niż w pierwotnym łuku tęczy. Dzieje się tak dlatego, że część światła zostaje rozproszona podczas drugiego odbicia wewnątrz kropli wody.

16 maja obchodzimy Międzynarodowy Dzień Światła

 Czy wiesz, że…

Światłem można malować. Jest to technika fotograficzna, w której światło jest „nanoszone” na zdjęcie za pomocą ręcznego źródła światła podczas długiej ekspozycji.

Napojem, który świeci w ciemnościach jest tonik. Właściwości fluorescencyjne chininy są na tyle silne, że do świecenia wystarczy jej dawka promieniowania ultrafioletowego zawartego w świetle słonecznym.

Światło tworzy efekt Fatamorgany, dzięki temu zjawisku widzimy rzeczy których tak naprawdę nie ma. Miraż, fatamorgana – zjawisko powstania pozornego obrazu odległego przedmiotu w wyniku różnych współczynników załamania światła w warstwach powietrza o różnej temperaturze, a co za tym idzie, gęstości.

 

 

Recommend
Share
Tagged in