';

Rekordowe testy polskiego światłowodu wielordzeniowego!

Klaster Fotoniki

Polski światłowód siedmiordzeniowy, który został opracowany i jest komercjalizowany dzięki współpracy w ramach naszego Klastra, pobił rekord prędkości podczas międzynarodowych testów zorganizowanych przez spółkę IPT Fiber, Orange Polska oraz firmę Infinera! Udane testy potwierdzają ogromny potencjał polskiego rozwiązania, które może znacząco wpłynąć na rozwój nowoczesnej telekomunikacji i sieci 5G.

Zdjęcie z testów IPT Fiber z Orange Polska i Infinera (fot. Beata Bieńkowska)
Od lewej: Jan Sokołowski (Kierownik Wydziału Planowania Sieci w Orange Polska), Tomasz Nasiłowski (Prezes Zarządu oraz założyciel InPhoTech), Jan Peters (VP Business Development EMEA w Infinera), Krzysztof Witoń (Prezes Zarządu IPT Fiber)

Orange Polska wraz z wiodącą amerykańską firmą produkującą sprzęt telekomunikacyjny Infinera oraz spółką IPT Fiber z grupy InPhoTech przeprowadził w swoim Laboratorium Innowacji testy innowacyjnych światłowodów siedmiordzeniowych i technologii Infinera ICE6 800G. Uzyskana podczas testów przepustowość jest siedmiokrotnie większa niż maksymalna, jaką można dziś osiągnąć korzystając ze standardowego światłowodu. W eksperymencie wykorzystano dwa kanały przesyłając dane z prędkością 1,6 Tb/s  (1 Tb/s  = 1000 Gb/s), w każdym z 7 rdzeni jednocześnie. W sumie dało to transmisję na poziomie 11,2 Tb/s.

Do testów w Orange Labs wykorzystano sprzęt Infinera ICE6 800G oraz światłowód 7-rdzeniowy IPT Fiber wraz z dedykowanymi komponentami Fan-Out (fot. Beata Bieńkowska/InPhoTech)

Celem testów było także sprawdzenie czy światłowód wielordzeniowy IPT Fiber można wykorzystać z najnowocześniejszą infrastrukturą przystosowaną do pracy ze standardowymi i obecnie wykorzystywanymi na rynku światłowodami jednordzeniowymi, oraz czy takie połączenie spełni transmisyjne wymogi operatora. Udało się to potwierdzić.

„Dzięki testom wiemy już, że możliwość transmisji w światłowodzie siedmiordzeniowym w paśmie C to nawet  296 Tb/s. To rekordowe liczby, ale nie kres naszych możliwości. Wykorzystując bowiem całe spektrum transmisyjne, czyli wszystkie dostępne pasma – nasz światłowód będzie w stanie osiągać przepustowości na poziomie petabitów na sekundę (Pb/s) czyli tysięcy terabitów. Cieszy mnie, fakt, że nasz polski światłowód staje się realną odpowiedzią na globalne bariery telekomunikacyjne” – powiedział Krzysztof Witoń, prezes zarządu IPT Fiber, spółki odpowiedzialnej za wdrożenie światłowodów wielordzeniowych.

Informacja o udanych testach szybko obiegła świat nauki i biznesu. Informację opublikowały nie tylko polskie media, ale również międzynarodowe portale zajmujące się technologiami i komunikacją, między innymi w USA, Chinach, Japonii czy Rosji.

Fot.: IPT Fiber

Firma InPhoTech, która opracowała innowacyjny światłowód siedmiordzeniowy, jej spółka-córka IPT Fiber powołana w celu wdrożenia światłowodów wielordzeniowych do przemysłu, a także Uniwersytet Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, którego naukowcy współpracowali przy tworzeniu nowych generacji  światłowodów są zrzeszeni w Klastrze Fotoniki i Światłowodów a współpraca przy rozwoju polskich światłowodów wielordzeniowych odbywa się od lat w ramach naszego Klastra, o czym informuje wspólny komunikat prasowy firm Orange Polska, Infinera oraz IPT Fiber:

Orange przetestował siedmiordzeniowy światłowód uzyskując 11,2 Tb/s

Press Release: Orange Tested Seven-core Fibre Reaching 11.2 Tb/s – www.infinera.com

Orange przetestował siedmiordzeniowy światłowód uzyskując 11,2 Tb/s (ipt-fiber.pl)

Spółce IPT Fiber i grupie InPhoTech gratulujemy ogromnego sukcesu i trzymamy kciuki za jak najszybszą produkcję innowacyjnego światłowodu siedmiordzeniowego!

Recommend
Share
Tagged in