';

Pierwsza na świecie linia produkcyjna szyb QGlass otwarta!

Klaster Fotoniki

Pierwsza na świecie linia produkcyjna szyb QGlass otwarta!

W pełni transparentna szyba z powłoką kwantową generująca energię elektryczną to nowatorskie rozwiązanie opracowane przez naukowców ML System, jednej z pierwszych firm zrzeszonych w naszym Klastrze. 16 grudnia podczas uroczystych obchodów z okazji jubileuszu 15-lecia działalności ML System, firma oficjalnie otworzyła pierwszą na świecie linię produkcyjną szyby QGlass.

ML System to jeden z europejskich liderów w sektorze fotowoltaiki zintegrowanej z budynkiem (BIPV), ale również twórca m.in. urządzenia Covid Detector, przełomowego w diagnostyce zakażeń wywołanych przez SARS-COV-2. Podczas jubileuszu 15-lecia działalności firmy, uruchomiono pierwszą na świecie linię produkcyjną szyby QGlass.

Fabryka QGlass ML System (fot. ML System)

„Uruchomienie produkcji w pełni transparentnych szyb z powłoką kwantową idealnie wpisuje się w oczekiwania i potrzeby rynku. Równolegle odpowiada na politykę europejską, koncentrującą się na popularyzacji rozwiązań ekologicznych w budownictwie. Od blisko dwóch lat obowiązuje dyrektywa unijna (NZEB – Nearly Zero Energy Buildings), której celem jest znaczne obniżenie zużycia energii w budynkach, przy jednoczesnym wykorzystaniu energii odnawialnej. Dostrzegamy pozytywne zmiany w podejściu inwestorów, zwłaszcza w Skandynawii i na innych rynkach wysoko rozwiniętych, gdzie wybór innowacyjnych rozwiązań BIPV staje się standardem” – powiedział podczas uroczystości Dawid Cycoń, prezes ML System.

Nowatorskie szyby z powłoką kwantową QGlass to rozwiązanie pozwalające na generowanie darmowej energii elektrycznej ze słońca, przy jednoczesnym zachowaniu przezierności oraz wysokiego współczynnika izolacyjności. Jest to możliwe dzięki rewolucyjnemu wykorzystaniu powłoki składającej się z kropek kwantowych – małych półprzewodników o rozmiarach od kilku do kilkunastu nanometrów. Zamieniają one promieniowanie UV i podczerwone na energię elektryczną. Szyby QGlass posiadają bardzo dobre parametry transmisji światła oraz ograniczają zjawisko nagrzewania pomieszczeń. Na sprawność działania powłok kwantowych nie ma wpływu kąt padania światła. Potrafią generować prąd nawet ze sztucznego oświetlenia.

ML System zainstalował już szyby z powłoką kwantową na przeszklonej elewacji budynku położonego na wysokości 1500 m n.p.m. centrum turystycznego w norweskim Dalsnibba, gdzie, ze względu na przeznaczenie nieruchomości, podstawowym wymogiem była wysoka przezierność szkła oraz niska przepuszczalność energii. Rozwiązanie znalazło także swoje zastosowanie w Polsce, w ramach pilotaży, na budynku biurowym firmy Aluron w Zawierciu oraz w jednym ze sklepów sieci Żabka. Szyby z powłoką kwantową zainstalowano także na fasadzie fabryki QGlass ML System, firma planuje również wdrożenie szyb z powłoką kwantową w branży automotive.

Firmie ML System gratulujemy wspaniałego sukcesu i jubileuszu! Zachęcamy do obejrzenia materiału wideo promującego szyby QGlass https://youtu.be/yNzGOzO1dKs, a więcej informacji o innowacyjnych produktach podkarpackiej spółki znajduje się na stronie www.mlsystem.pl.

Recommend
Share
Tagged in