';

Z fotoniką w świat. Rajd po szkołach!

Klaster Fotoniki

Z fotoniką w świat. Rajd po szkołach!

Wspólnie z naszymi partnerami z Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, w kwietniu ruszyliśmy do szkół. Cel? Spotkania z maturzystami klas ścisłych i promocja nowych studiów ‘Techniki Światłowodowe i Fotoniczne’ na UMCS oraz zaproszenie młodzieży do fascynującego świata fotoniki. Jak wyglądały spotkania z uczniami? Co przede wszystkim przykuło ich uwagę? Dlaczego warto wybrać studia realizowane we współpracy z naszym Klastrem? Zapraszamy na naszą relację.

Tegoroczna wiosna obfituje w wiele inicjatyw edukacyjnych. Promocja specjalności ‘Techniki Światłowodowe i Fotoniczne’, która rusza już w roku akademickim 2022/2023 na UMCS zbiegła się w czasie m.in. ze spotkaniem ze studentami Instytutu Fizyki UMCS, przyjęciem kolejnych studentów Inżynierii Nowoczesnych Materiałów na praktyki w naszym Centrum oraz realizacją organizowanych przez Urząd Miasta Lublin projektów ‘Przedsiębiorcza Młodzież’ oraz ‘Przedsiębiorcze Dzieciaki’. Chciałoby się powiedzieć, że młodzieżą fotonika stoi, ale na efekty naszych działań będzie trzeba jeszcze poczekać. Wierzymy, że wśród setek licealistów, z którymi ostatnio przyszło nam się spotkać, znajdą się tacy, którzy wybiorą studia fotoniczne na UMCS lub w przyszłości zwiążą się z nowymi technologiami. Pracodawcy potrzebują wykształconych kadr gotowych do pracy w przemyśle 4.0. – to pewne. Tak samo jak stwierdzenie, że obecna młodzież poważnie podchodzi do sprawy swojej przyszłości i wyboru ścieżki kariery. Potwierdzają to liczne pytania, prośby o porównanie promowanych przez nas studiów do innych kierunków ścisłych czy technicznych oraz zainteresowanie możliwościami pracy w sektorze high-tech.

Nasza trwająca dwa tygodnie seria spotkań z uczniami liceów oraz techników zaczęła się w V Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie, gdzie w trakcie ‘Dnia z UMCS’ uczestniczyliśmy zarówno w lekcjach z maturzystami jak i opowiadaliśmy o studiach ‘Techniki Światłowodowe i Fotoniczne’ na specjalnie przygotowanym przez Biuro Promocji UMCS stoisku. Ulotki szły jak świeże bułeczki, a jak reagowali uczniowie? Lakoniczne, pojedyncze pytania zadawane w trakcie lekcji przenikały się z tymi zadawanymi seriami podczas rozmów przy stoisku. Potem przyszedł czas na Zespół Szkół Elektronicznych i Technikum Chemiczne w Lublinie. Większość maturzystów okazywała zainteresowanie i niekiedy z błyskiem w oku słuchali o dokonaniach polskich naukowców, realizacji międzynarodowych projektów oraz zaawansowanych pracach zmierzających do wdrożenia polskiego światłowodu wielordzeniowego. Czy na studiach będzie dużo teorii? Czy pracodawcy będą prowadzić zajęcia? Czy będzie możliwość odbycia praktyk i staży? Jakie dodatkowe możliwości dają te studia? Czy po tych studiach na pewno dostanę dobrze płatną pracę? Jak widać, pytań od stojących przed ważnymi decyzjami młodych ludzi nie brakowało. Sporym zainteresowaniem obdarzeni zostali obecni w szkołach studenci i doktoranci Wydziału Chemii UMCS. Z satysfakcją opowiadali jak można łączyć studia z pracą, ile czasu trzeba się uczyć do kolokwiów i sesji, na jakie możliwości rozwoju warto zwrócić uwagę i jak bezboleśnie zamienić naukę w liceum w proces studiowania. Podobnie sytuacja wyglądała w I Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie oraz XXI Liceum Ogólnokształcącym w Lublinie. Tuż przed Świętami Wielkanocnymi wybraliśmy się do Zespołu Szkół Technicznych w Puławach. Na czele naszej delegacji stanął prodziekan Wydziału Chemii UMCS, prof. Piotr Borowski, który przybliżył potencjalnym przyszłym studentom ofertę rekrutacyjną niniejszego Wydziału.

I tu musimy powiedzieć, że jest się czym chwalić… Kategoria A dla Wydziału Chemii UMCS przyznana przez Polską Komisję Akredytacyjną (PKA) to potwierdzenie wysokiego poziomu nauczania. Komisja (PKA) uhonorowała także zaledwie kilka wydziałów ścisłych w Polsce Certyfikatem „Partner dla Rozwoju – doskonałość we współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym”. W gronie wyróżnionych jest tylko jeden Wydział Chemii w Polsce – Wydział Chemii UMCS. Co to oznacza? Nic innego niż to, że Wydział w sposób ciągły współpracuje z podmiotami i firmami na różnych płaszczyznach i zdecydowanie wyróżnia się na tle innych polskich Wydziałów Chemii w tej materii! Istotne jest również, że Wydział Chemii UMCS posiada Międzynarodowy Certyfikat Akredytacji Chemicznej wydany przez The European Chemistry Thematic Network Association. Każdy absolwent Wydziału znajdzie taką adnotację w suplemencie do swojego dyplomu. I z takim załącznikiem można ruszać w świat! Wszystko to sprawia, że Wydział Chemii UMCS jest miejscem prestiżowym, w którym po prostu warto studiować. W połączeniu z dokonaniami i międzynarodową renomą zespołu światłowodowego prowadzonego przez prof. Pawła Mergo, formułą, gwarantującą prowadzenie części zajęć przez przedsiębiorców i managerów z branży nowych technologii, ofertą praktyk i staży oraz praktycznym i jednocześnie interdyscyplinarnym charakterem studiów – ‘Techniki Światłowodowe i Fotoniczne” – nowa specjalność na I i II stopniu studiów na Wydziale Chemii UMCS – stają się wartą uwagi alternatywą dla wiodących kierunków ścisłych i technicznych na polskich uniwersytetach i uczelniach technicznych.

Aby aplikować na specjalność ‘Techniki Światłowodowe i Fotoniczne’ na I stopniu studiów na Wydziale Chemii UMCS należy wybrać jeden z wymienionych przedmiotów: chemia, fizyka, fizyka i astronomia, matematyka, biologia, informatyka.

Rekrutacja dostępna jest już teraz! Należy wejść na stronę: Rekrutacja (umcs.pl) i wybrać kierunek: Chemia, specjalność: techniki światłowodowe i fotoniczne.

Wszystkim szkołom, które odwiedziliśmy w ostatnim czasie, dziękujemy za współpracę i możliwość spotkania z maturzystami. Osoby zainteresowane nową specjalnością ‘Techniki Światłowodowe i Fotoniczne’ zachęcamy do obserwacji stron oraz portali społecznościowych UMCS, Wydziału Chemii UMCS oraz naszego Klastra. W najbliższych tygodniach opublikujemy nowe informacje, będziemy również planować kolejne spotkania informacyjne on-line.

Recommend
Share
Tagged in