';

Rusza budowa Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu

Klaster Fotoniki

Z udziałem przedstawicieli władz oraz reprezentantów świata nauki i biznesu 30 sierpnia w Lubartowie odbyła się uroczysta inauguracja budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu. Na Lubelszczyźnie powstanie wyjątkowy w skali europejskiej ośrodek badawczy, w którym firma IPT Fiber rozwinie unikatową polską technologię światłowodów specjalnych, w tym światłowodów wielordzeniowych.

Uroczystość rozpoczęło symboliczne „wbicie łopaty”, w którym wzięli udział: Zbigniew Wojciechowski – wicemarszałek województwa lubelskiego, Krzysztof Paśnik – burmistrz miasta Lubartów oraz zarząd spółki IPT Fiber pod przewodnictwem prezesa Krzysztofa Witonia. Później zaproszeni goście wzięli udział w spotkaniu w urzędzie miasta Lubartów.

foto: Zbigniew Wojciechowski-wicemarszałek województwa lubelskiego, Krzysztof Witoń-prezes IPT Fiber, Krzysztof Paśnik-burmistrz miasta Lubartów

W Lubartowie opracowywane i wytwarzane będą światłowody specjalne, w tym sztandarowe rozwiązanie oferowane przez spółkę IPT Fiber – wielokrotnie nagradzany światłowód siedmiordzeniowy stworzony przez firmę InPhoTech, zapewniający siedmiokrotnie wyższą przepustowość niż powszechnie stosowane na świecie światłowody jednordzeniowe. Wyjątkowy potencjał polskiej technologii oraz zaawansowany stopień prac wdrożeniowych potwierdzają patenty przyznane w Polsce, Stanach Zjednoczonych, Europie (EPO), Japonii, Brazylii i Korei Płd., a także światowy rekord transmisji danych, uzyskany w trakcie zeszłorocznych międzynarodowych testów z udziałem firm Orange Polska i Infinera

„Testy wykazały że nasz światłowód siedmiordzeniowy gwarantuje najwyższą osiągniętą dotąd przepustowość i jest kompatybilny z najnowszą infrastrukturą telekomunikacyjną. Jeszcze w tym roku przeprowadzimy następne testy, w kolejnych pasmach telekomunikacyjnych. Jestem przekonany, że nasz światłowód umożliwiający transfer danych w terabitach na sekundę może stać się polską odpowiedzią na globalne bariery telekomunikacyjne. Inauguracja budowy centrum badawczo-rozwojowego w Lubartowie to dla nas niezwykle ważny etap w drodze do komercjalizacji przełomowych polskich technologii światłowodowych. Dlatego niezwykle cieszę się że są z nami dzisiaj partnerzy ze środowiska naukowego i biznesowego, nasz inwestor – Piotr Kurczewski, właściciel DC24 Alternatywnej Spółki Inwestycyjnej oraz przedstawiciele władz samorządowych. ” – podsumował Krzysztof Witoń, prezes zarządu spółki IPT Fiber.

foto: Krzysztof Witoń-prezes IPT Fiber

„Na Lubelszczyźnie powstaje ośrodek najnowocześniejszych technologii światłowodowych, a pamiętajmy, że to w Lublinie, na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej blisko 50 lat temu opracowano pierwsze polskie światłowody. Dzisiejsza inauguracja budowy wpisuje się zatem niezaprzeczalnie w realizację strategii rozwoju województwa lubelskiego, w której kładziemy szczególny nacisk na tradycję oraz nowoczesność. Marszałek Jarosław Stawiarski, zarząd województwa i ja osobiście niezwykle cieszymy się z rozwoju polskich zaawansowanych technologii, owocnej współpracy biznesu z lubelskim środowiskiem naukowym oraz z faktu, że tak nowoczesna inwestycja powstaje w naszym województwie.” – powiedział Zbigniew Wojciechowski, wicemarszałek województwa lubelskiego.

foto: Zbigniew Wojciechowski-wicemarszałek województwa lubelskiego

„To bardzo ważny dzień i nobilitacja dla miasta Lubartów. Nasza strefa ekonomiczna wciąż się rozwija, co również potwierdza budowa centrum badawczo-rozwojowego firmy IPT Fiber. Cieszę się, że w Lubartowie pojawią się naukowcy i specjaliści, którzy będą pracować nad tak przełomowym polskim rozwiązaniem jak światłowód wielordzeniowy, który ma potencjał stać się naszym produktem narodowym i zapewnić przewagę konkurencyjną polskiej gospodarce. Kibicuję tej inwestycji i wierzę głęboko, że w przyszłości w Lubartowie pojawi się również fabryka, w której innowacyjne światłowody będą produkowane dla szerszego grona odbiorców.” – dodał Krzysztof Paśnik, burmistrz miasta Lubartów.

foto: Krzysztof Paśnik-burmistrz miasta Lubartów

„To duży sukces, że dziś, przy inauguracji budowy Centrum Badawczo-Rozwojowego w Lubartowie, możemy mówić o komercjalizacji tak zaawansowanych rozwiązań światłowodowych, opartych na technologiach zapoczątkowanych przez naukowców z naszego Uniwersytetu. Cieszę się również ze wspólnie realizowanych z firmami InPhoTech i IPT Fiber projektów oraz wkładu zespołu Pracowni Technologii Światłowodów UMCS pod kierownictwem prof. Pawła Mergo w rozwój światłowodów wielordzeniowych i wypracowane osiągnięcia. Mocno kibicuję tej inwestycji.” – powiedział prof. dr hab. Radosław Dobrowolski, rektor UMCS.

foto: prof. dr hab. Radosław Dobrowolski-rektor UMCS

„Serdecznie gratuluję sukcesów w postaci wyjątkowych osiągnięć technologicznych oraz rozpoczęcia budowy centrum badawczo-rozwojowego. Chciałbym w tym miejscu wspomnieć również o rezultatach tegorocznej ewaluacji dyscyplin naukowych. Politechnika Lubelska uzyskała bardzo dobre wyniki, a dwie z siedmiu zgłoszonych przez nas dyscyplin uzyskały – i to obie jako jedyne w Polsce – najwyższą kategorię A+. Jest to potwierdzenie, że Lublin i Lubelszczyzna posiadają zarówno potencjał wdrożeniowy w dziedzinie zaawansowanych technologii jak i szczególny potencjał ludzki, który powinniśmy wspólnie wykorzystać. Dlatego deklaruję chęć współpracy w celu właściwego przygotowania lubelskich studentów do pracy w nowoczesnym przemyśle, również w powstającym tutaj ośrodku badawczym.” – dodał prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater, rektor Politechniki Lubelskiej.

foto: prof. dr hab. inż. Zbigniew Pater-rektor Politechniki Lubelskiej

Zakończenie budowy centrum planowane jest na koniec 2023 roku. Koszt inwestycji wyniesie ponad 65 milionów złotych, z czego ponad 37 milionów to dofinansowanie z funduszy unijnych w ramach projektu „Utworzenie Centrum Badawczo-Rozwojowego Technologii Światłowodowych dla Przemysłu”, Działanie 2.1, POIR.

 

zdjęcia: Beata Bieńkowska
Recommend
Share
Tagged in