Idea utworzenia Klastra zrodziła się w momencie wzmożonego rozwoju fotoniki w Polsce, kiedy przedstawiciele kilku podmiotów współpracujących ze sobą w tej dziedzinie i na różnych poziomach zależności zauważyli, że wspólnie można osiągnąć więcej. Nie tylko w kwestii pokonywania barier technologicznych, czy realizacji projektów, ale również w obszarze prowadzenia i rozwoju działalności, dialogu z przedstawicielami władz czy urzędów, a także zdobywania przewagi konkurencyjnej. W efekcie Klaster Fotoniki i Światłowodów został powołany do życia w listopadzie 2012 roku przez fundację Polskie Centrum Fotoniki i Światłowodów, firmy: InPhoTech Sp. z o. o., P.H. Elmat Sp. z o.o. oraz CoMin Sp. z o.o.
O Klastrze
O klastrze
Dlaczego tak się stało? Pomysłodawcy i założyciele Klastra zdecydowali się na ten krok dostrzegając w naszym kraju znaczny potencjał w dziedzinie technologii włókien światłowodowych, potrzebę opracowywania nowych rozwiązań oraz możliwość skutecznej komercjalizacji rodzimej wiedzy w celu pobudzenia tradycyjnych gałęzi przemysłu.
Klaster już na początku miał w CV:
Klaster stanowi realną formę współpracy między przedsiębiorstwami badawczo-rozwojowymi i wdrożeniowymi z branży fotonicznej, jednostkami naukowymi, firmami doradczymi oraz organizacjami otoczenia biznesu wspierającymi pozostałe podmioty z Klastra w celu podniesienia ich konkurencyjności. Dzięki wykorzystaniu potencjału i mocnych stron zrzeszonych podmiotów oraz określeniu ich niezbędnych potrzeb w drodze do dalszego rozwoju, możliwa jest realizacja poszczególnych celów poprzez wspólne działanie wzmacniające poszczególne podmioty, a jednocześnie cały Klaster i co za tym idzie polskie środowisko fotoniczne. Koordynatorem Klastra jest jeden z podmiotów założycielskich, Polskie Centrum Fotoniki i Światłowodów. Centrum prowadzi działalność naukową, badawczą i wdrożeniową z zakresu fotoniki światłowodowej a także edukacyjną, szkoleniową oraz konsultacyjną w celu stworzenia silnego polskiego sektora fotonicznego i skutecznej komercjalizacji polskich rozwiązań technologicznych.